КОНЦЕРТ • Das Duo • 2021-03-31 • 19:00 • Дворана Дома културе
ВестиПрограм
Густав Малер (1860-1911)
Lieder und Gesange aus der Jugendzeit – „Песме и напеви из младости“
Прва свеска
- Fruhlingsmorgen
- Erinnerung
- Hans und Grete
- Serenade aus Don Juan
- Phantasie aus Don Juan
Друга свеска
- Um schlimme Kinder artig zu machen
- Ich ging mit Lust durch einen grunen Wald
- Aus! Aus!
- Starke Einbildungskraft
Трећа свеска
- Zu StraRburg auf der Schanz’
- Ablosung im Sommer
- Scheiden und Meiden
- Nicht wiedersehen!
- Selbstgefuhl
Мина Ковач Марковић (сопран) je оперска певачица, која је подједнако ангажована на пољу опере, барокне и савремене музике. Оснивач је удружења „Барокни витраж“ које се од 2015. године бави извођењем и промоцијом барокне музике путем класичних концерата и мултимедијалних представа. Удружење је добитник награде за пројекат 2016. године организације „Опероса“.
Већ је на почетку студија на Бечком конзерваторијуму (Konservatorium Wien) 2010. остварила улогу г-ђице Зилберкланг у Моцартовом Импресарију. Даље сценско-оперско искуство је стекла током у Оперском студију „Борислав Поповић“. Наступала је у многим представама на Великој сцени („Чаробна фрула“, „Сестра Анђелика“, „Слепи миш“ идр.) и на сцени „Раша Плаовић“, а значајно је поменути Гала концерт 2017. са оркестром „Станислав Бинички“, као и оперу „Коштана“ 2019 (диригент – Ана Зорана Брајовић). У театру „Мадленијанум“ је 2015. остварила улогу Анђелике у опери „Орландо“ у сарадњи са Новом београдском опером под вођством диригента Предрага Госте.
Наклоност према савременој музици датира од 2008. када је наступала као солиста са студентима и професорима ФМУ из Београда у композицији Милице Параносић на фестивалу у Будимпешти. Улогу Богородице је тумачила у композицији „Божићни кондак“ Милорада Маринковића 2014. и 2015, а године 2018. и 2019. је наступала са ансамблом за нову музику „Градилиште“ изводећи композицију Горана Капетановића, одн. Сунђи Хонг на Трибини композитора. Оба концерта је дириговао Иван Марковић. Учествовала је и на ауторској вечери композиторке Бранке Поповић као солиста са ансамблом „Метаморфозис“.
Током 2016. и 2017. је неколико пута наступала у Нишком народном позоришту са Нишким симфонијским оркестром, а представе је дириговала Милена Ињац. Са ансамблом Факултета уметности у Нишу је учествовала на фестивалу Виа понтика (Via pontica) у Бугарској 2017.
У току свог професионалног усавршавања похађала је курсеве Кристе Лудвиг, Ангелике Кирхшлагер, Олге Макарине, Теодора Корезија, Дарине Такове, Маријане Мијановић, Клаудије Едер, Ђорђа Нешића… Освојила је многе прве и друге награде на такмичењима „Петар Коњовић“, „Лазар Јовановић“ и другим значајним такмичењима, као и Хуавеи стипендију 2014. у Бечу. Као члан ансамбла је са организацијом „Оpera Operetta Classical Vienna Series” 2012. године учествовала на турнеји у више градова Јапана.
Јелена Минић је пијанисткиња, професор клавира и камерне музике. Рођена је у Београду 1986. године. Основно и средње музичко образовање стекла је у музичкој школи “Др Војислав Вучковић” у класи проф. Марине Јаковљевић. У овом периоду школовања је значајно истаћи многобројне награде на Републичким такмичењима, Меморијалу “Вучковић”, а посебно I награду на међународном конкурсу Пол Харис (Paul Harris) у Италији 2005. године.
Основне и мастер студије клавира завршила је на Факултету музичке уметности у Београду у класи проф. Љиљане Вукеље 2011. године. Као добитница стипендија Фонда за младе таленте Министарства омладине и спорта Републике Србије и Фонда “Diritto allo studio universitario Toscana” 2011. се специјализује у области камерне музике на Конзерваторијуму Луиђи Керубини у Фиренци у класи проф. Тицијана Меалија. У оквиру студија је редовно концентрирала у импресивној Вили Фавард са истакнутим студентима певачког и дувачког одсека.
Као свестрани камерни извођач наступала је у разноврсним ансамблима. Запажени наступи у периоду од 2015. до 2020. године подразумевају многобројне реситале са контрабасом и флаутом, затим реситале за клавир четвороручно, као и за клавирски дуо. Поменути концерти су одржани у Народном музеју Кикинда, Галерији Лазар Возаревић (Сремска Митровица), Галерији САНУ (Београд), Установи културе Вук Караџић (Београд) итд. Истичу се и редовни наступи на еминентним фестивалима у Италији: “Piano City Milano”, “Piano City Napoli”, “Piano City Trieste”, а потом и у Србији “Piano City Нови Сад”, као и учествовање на Фестивалу камерне музике у Вршцу.
Усавршавала се као солиста и камерни извођач на мајсторским курсевима Владимира Стојнића, Алана Фрејзера, Роланда Русоа, Елизе Коцини, Дејана Богдановића и др.
Од 2014. до 2019. је радила као клавирски сарадник и професор клавира у мш “Др Војислав Вучковић”, а од 2019. је професор камерне музике у мш “Станковић” у Београду. Године 2017. је постала лиценцирани професор клавира при Удружењу краљевских музичких школа (Associated Board of the Royal Schools of Music), највећој светској организацији за музичко образовање, основаној у Великој Британији.